SKU: MO-1030-34
KEY FEATURES:
DIMENSIONS:
  • Overall Dimensions (Inches): 91.2" W x 35.4" D x 32.3" H
  • Item Weight: 169 lbs
  • Package Dimensions Box-1 (Inches): 95" W x 37.5" D x 34" H
  • Package Weight Box-1: 193.5 lbs
MATERIALS & CONSTRUCTION:
  • Frame: Solid Wood And Plywood
  • Upholstery: 98% Polyester, 2% Linen
  • Seat And Back Fill: Foam Core With 70% Feather & 30% Fibre Fill
  • Cushions: Loose seat and back cushions
  • Leg Material: Plastic
  • Collection: Amira Collection by Moe's Home
  • Color: Oat
  • Style: Traditional
WHERE TO USE:
SKU: MO-1030-34
Amira Oat Sofa—
Description
KEY FEATURES:
DIMENSIONS:
  • Item Weight: 169 lbs
MATERIALS & CONSTRUCTION: