SKU: CVLZY017
KEY FEATURES
  • Sturdy Construction: Crafted of wood and metal, it stands on a 12" diameter round metal base, ensuring stability and durability in daily use.
DIMENSIONS
  • Overall Dimensions: 17" W x 18" D x 64.5" H
  • Item Weight: 12.6 lbs
  • Package Dimensions: 19" W x 19" D x 19.5" H
  • Package Weight: 14.1 lbs
  • Base Diameter: 12"
MATERIALS & CONSTRUCTION
  • Primary Materials: Wood and metal
  • Column Material: Fluted wood column
  • Column Finish: Dark brown finish
  • Accent Material: Burnished brass accents
  • Base Material: Round metal base
  • Shade Material: Fabric lamp shade
  • Color: Brown/Gold
  • Style: Transitional
  • Collection Name: Arlo Collection by Crestview
  • Brand: Crestview Collection
WHERE TO USE
SKU: CVLZY017
-70%
Arlo Brown/Gold Floor Lamp—
Description
KEY FEATURES
DIMENSIONS
  • Item Weight: 12.6 lbs
  • Package Weight: 14.1 lbs
  • Base Diameter: 12"