SKU: U033D845
KEY FEATURES:
  • Performance Fabric: The Nomad Snow fabric ensures durability for daily use.
  • Open-Air Design: The rattan frame promotes an airy aesthetic for light room appeal.
  • No Assembly: This chair arrives fully assembled, allowing for immediate enjoyment.
  • Plush Cushions: The back and seat cushions provide comfortable seating support.
SPECIFICATIONS:
  • Overall Dimensions: 33" W x 35" D x 30" H
  • Item Weight: 45 lbs
  • Shipping Dimensions (Box 1): 39.37" W x 35.04" D x 31.1" H
  • Shipping Weight (Box 1): 63 lbs
MATERIALS & CONSTRUCTION:
  • Frame Material: Rattan
  • Upholstery Fabric: Nomad Snow
  • Fabric Contents: 92%Polyester, 8% Linen
  • Cushions: Back and Seat Cushions
  • Color: Nomad Snow/Egret
  • Brand: Universal Furniture
  • Collection Name: Getaway Collection by Universal Furniture
WHERE TO USE:
SKU: U033D845
-70%
Camps Bay Nomad Snow/Egret Rattan Chair—
Description
KEY FEATURES:
SPECIFICATIONS:
  • Item Weight: 45 lbs
MATERIALS & CONSTRUCTION:
  • Frame Material: Rattan