- SKU: GAS1003R-OLGR-122
FEATURES:
- 100% Polyester Upholstery with Select Hardwood Frame
- Elegant Olive Green Color
- Left Side Chaise for added lounging comfort
- Performance fabric – durable and family-friendly
 - Fully upholstered for a soft, seamless look
- Expertly upholstered by skilled artisans in Mexico
Care Instructions:
  • Clean with water-based shampoo or foam upholstery cleaner
  • Do not over-wet or use solvent-based cleaners
  • Brush pile fabrics to restore texture if needed
  • Cushion covers are non-removable and should not be machine washed
DIMENSIONS
Overall Dimensions (Inches): 123''W x 64''D x 24''H
Item Weight: 255 lbs
Package Weight: 271 lbs
SPECIFICATIONS
- Color: Olive Green
- Seat Width: 103.5 in
- Seat Depth: 22.5 in
- Seat Height: 16 in
- Arm Height: 24 in
- Chaise Depth: 48.25 in
- Sofa Depth: 22.5 in
From quiet afternoons to evenings of entertaining friends, our Clarisse Sofa manages to deliver irresistible comfort with a fresh, fashion-forward feel. A clean, modern silhouette merges with easy-to-clean fabrics to offer a timeless look that remains stylish throughout the years of daily use. Featuring a beautiful olive-green colorway measuring 24" tall and 122" long, handcrafted by skilled upholsters in Mexico. Meet maximum comfort with a contemporary edge that will complement any interior.
- Item Name: Clarisse Olive Green Right Side Chaise Sectional
- SKU: GAS1003R-OLGR-122
FEATURES:
- Elegant Olive Green Color
Care Instructions:
DIMENSIONS
Item Weight: 255 lbs
Package Weight: 271 lbs
SPECIFICATIONS
- Color: Olive Green
- Seat Width: 103.5 in
- Seat Depth: 22.5 in
- Seat Height: 16 in
- Arm Height: 24 in
- Chaise Depth: 48.25 in
- Sofa Depth: 22.5 in
-70%
Clarisse Olive Green Right Side Chaise Sectional—
Description
- SKU: GAS1003R-OLGR-122
- Seat Width: 103.5 in
- Seat Depth: 22.5 in
- Seat Height: 16 in
- Arm Height: 24 in
- Chaise Depth: 48.25 in
- Sofa Depth: 22.5 in