SKU: JD-1104-20
KEY FEATURES:
  • Contained Storage: One soft close drawer with side mounted glides offers quiet item storage.
  • Design Detail: Post cutouts on the marble top add specific visual interest.
DIMENSIONS:
  • Overall Dimensions (Inches): 20" W x 17" D x 24" H
  • Item Weight: 53.7 lbs
  • Package Dimensions (Inches) - Box-1: 24" W x 21" D x 29" H
  • Package Weight - Box-1: 72.4 lbs
MATERIALS & CONSTRUCTION:
  • Primary Material: Dark Emperador Marble
  • Secondary Material: Oak Wood (Shelf, Legs, Carcass Body Sides, Drawer Front)
  • Drawer Construction: Oak Veneer Over MDF (Drawer Bottom, Drawer Side, Drawer Back)
  • Drawer Glides: Side mounted
  • Collection: Elio Collection by Moe's Home
  • Color: Brown/Natural
  • Style: Transitional
WHERE TO USE:
SKU: JD-1104-20
Elio Dark Emperador Marble/Natural Nightstand—
Description
KEY FEATURES:
DIMENSIONS:
  • Item Weight: 53.7 lbs