- SKU: MT-UNH12Q
DIMENSIONS
Overall Dimensions (Inches): 60" W x 80" D x 12" H
Item Weight: 87.25 lbs
Package Dimensions (Inches): 41.75" W x 19" D x 19" H
Package Weight: 92.5 lbs
The Findlay Collection presents our line of hybrid cool gel green tea infused memory foam mattresses that forms to your body, creating a customized sleep experience that is as unique as you are. The fabric covering the mattress is breathable, which allows for a comfortable night’s sleep no matter the season. Our 12-inch queen mattress features four-layer construction that consists of: 2.7 inch green tea infused memory foam, 1.5 inch of plush foam, 6.3 inch 13.5 gauge pocket coils and 1.5 inch high density base foam. The Findlay Collection creates the perfect fit for your personal sleep experience. This mattress is Made in the USA.
- Item Name: Findlay White 12" Queen Green Tea Gel-Infused Memory Foam Hybrid Mattress
- SKU: MT-UNH12Q
DIMENSIONS
Item Weight: 87.25 lbs
Package Weight: 92.5 lbs
Findlay White 12" Queen Green Tea Gel-Infused Memory Foam Hybrid Mattress
Description
- SKU: MT-UNH12Q