SKU: CVNZAM013
KEY FEATURES
  • Sturdy Steel Base: A sturdy steel base adds a sleek, modern contrast to the overall design.
  • Design Blend: This lamp blends rustic and modern elements to enhance any room’s decor.
DIMENSIONS
  • Overall Dimensions (Inches): 13" W x 13" D x 25.5" H
  • Item Weight: 8.6 lbs
  • Package Dimensions (Inches): 14.5" W x 14.5" D x 26" H
  • Package Weight: 12.13 lbs
MATERIALS & CONSTRUCTION
  • Base Material: Sculpted resin body wrapped in natural jute rope, steel base
  • Shade Material: Linen with a polyester lining
  • Socket: 3-way socket
  • Cord Length: 6-foot clear cord
  • Lifestyle: Transitional
  • Color: Natural/Multicolor
  • Collection Name: Laboheme Collection by Crestview
  • Brand: Crestview Collection
  • Product Care: Do not put removable parts in dishwasher
WHERE TO USE
SKU: CVNZAM013
-70%
Laboheme Natural/Multicolor Table Lamp (Set of 2)—
Description
KEY FEATURES
DIMENSIONS
  • Item Weight: 8.6 lbs
  • Package Weight: 12.13 lbs
MATERIALS & CONSTRUCTION
  • Socket: 3-way socket
  • Lifestyle: Transitional
  • Color: Natural/Multicolor
  • Brand: Crestview Collection
WHERE TO USE
SKU: CVNZAM013
You may also like
-70%
Thumbnail 1Thumbnail 2
Melbourne Wood California King Platform Bed in Dark Pine
Thumbnail 1Thumbnail 2
Ocean Solid Wood Eastern King Platform Bed in Natural Sengon
Melbourne Wood Queen Canopy Bed in Dark Pine
Kentfield Solid Wood Queen Platform Bed in Black Drifted Oak
-70%
One Coastal Modern Live Edge Full Wall Bed with Floating Nightstands in Bisque
Kiki Upholstered California King Platform Bed in Cotton Ball Boucle
-70%
One Coastal Modern Live Edge Eastern King Wall Bed with Floating Nightstands in Bisque
-70%
One Coastal Modern Live Edge Queen Wall Bed with Floating Nightstands in Bisque
-70%