SKU: KQ-1029-34-USA
KEY FEATURES:
DIMENSIONS:
  • Overall Width: 33"
  • Overall Depth: 34"
  • Overall Height: 28.35"
  • Item Weight: 62 lbs
  • Package Box-1 Width: 35.4"
  • Package Box-1 Depth: 35.4"
  • Package Box-1 Height: 29.9"
  • Package Box-1 Weight: 74.5 lbs
MATERIALS & CONSTRUCTION:
  • Upholstery: 100% Polyester
  • Frame Construction: Pine wood, Poplar multilayer board, Plywood, LVL
  • Cushion Fill: High-density foam seat and back
  • Base Material: Rubber Wood
  • Color: Soft Beige
  • Style: Rustic
WHERE TO USE:
SKU: KQ-1029-34-USA
-70%
Linden Soft Beige Swivel Chair—
Description
KEY FEATURES:
DIMENSIONS:
  • Overall Width: 33"
  • Overall Depth: 34"
  • Overall Height: 28.35"
  • Item Weight: 62 lbs
  • Package Box-1 Width: 35.4"
  • Package Box-1 Depth: 35.4"
  • Package Box-1 Height: 29.9"
MATERIALS & CONSTRUCTION:
  • Upholstery: 100% Polyester