SKU: KQ-1045-26-USA
KEY FEATURES:
  • Plush Comfort: A generously padded seat and backrest offer deep comfort with soft cushioning.
  • Soft Fabric Upholstery: 100% Polyester fabric upholstery provides a soft, tactile experience.
  • Effortless Mobility: Smooth-gliding caster wheels allow simple movement and spatial flexibility.
  • Durable Frame: A Solid Wood and Plywood Frame ensures lasting structural support.
DIMENSIONS:
  • Overall Dimensions (Inches): 26" W x 26.5" D x 32.25" H
  • Item Weight: 33 lbs
  • Carton Dimensions (Inches): 26.8" W x 27.2" D x 33.5" H
  • Carton Weight: 45.6 lbs
MATERIALS & CONSTRUCTION:
  • Upholstery: 100% Polyester
  • Frame: Solid Wood And Plywood Frame
  • Cushion Fill: High Density Foam And Polyfill Cushion
  • Mobility: Caster Wheels
  • Color: Slate Blue
  • Style: Modern, Contemporary, Minimalist
WHERE TO USE:
SKU: KQ-1045-26-USA
Maisie Slate Blue Rolling Dining Chair—
Description
KEY FEATURES:
DIMENSIONS:
  • Item Weight: 33 lbs
  • Carton Weight: 45.6 lbs
MATERIALS & CONSTRUCTION:
  • Upholstery: 100% Polyester