- SKU: BD010-48-GY
FEATURES:
- Mid-Century Modern 48" Bed Frame with Headboard for Bedroom Use.
- Upon assembly, 48" Bed Dimensions Measure: 83.3 in. Length, 59.3 in. Height, 53 in. Depth.
- Upholstered In Luxurious Velvet with High Density Foam Filled Padding.
- Features a Vertical Stitched Headboard.
- Recommended Mattress Size: 75 in. * 48 in.
- Leg Height: 5.3 in. Headboard Height: 59.3 in.
- No Box Spring Needed! Solid Pine Wood Slats Included.
- Minimal Assembly Required. Hardware Included
- Item Weight: 100.33 lbs
- Package Weight: 114.66 lbs
SPECIFICATIONS
- Lifestyle: Mid-Century Modern
- Color: Grey
COLLECTION
- Collection Name: Promenade Collection
- Item Name: Promenade 48" Bed in Grey
- SKU: BD010-48-GY
FEATURES:
- Item Weight: 100.33 lbs
- Package Weight: 114.66 lbs
SPECIFICATIONS
- Color: Grey
COLLECTION
-70%
Promenade 48" Bed in Grey—
Description
- SKU: BD010-48-GY
You may also like
Thumbnail 1Thumbnail 2
Townsend Solid Wood California King Panel Bed in Java
-70%
Thumbnail 1Thumbnail 2
Melbourne Wood Full Canopy Bed in Dark Pine
-70%
Ocean Solid Wood California King Platform Bed in Natural Sengon
Melbourne Wood Full Platform Bed in Dark Pine
Townsend Solid Wood Queen Panel Bed in Java
-70%
Townsend Solid Wood Queen Storage Bed in Java
Townsend Solid Wood Eastern King Storage Bed in Java
Melbourne Wood Eastern King Canopy Bed in Dark Pine
-70%
Melbourne Wood Eastern King Platform Bed in Dark Pine
Ocean Solid Wood Queen Platform Bed in Natural Sengon
-70%
Townsend Solid Wood California King Storage Bed in Java
-70%