SKU: YM-1026-27
KEY FEATURES
DIMENSIONS
  • Overall Width: 20.3"
  • Overall Depth: 26.8"
  • Overall Height: 31.9"
  • Package Width (Box-1): 28.5"
  • Package Depth (Box-1): 27"
  • Package Height (Box-1): 28"
  • Package Weight (Box-1): 46 lbs
MATERIALS & CONSTRUCTION
  • Upholstery Material: 100% Polyester
  • Frame Material: Iron Frame
  • Cushion Fill: Foam
  • Core Construction: Plywood
  • Color: Cedar Green
  • Style: Modern, Minimalist, Channel Tufted
WHERE TO USE
SKU: YM-1026-27
-70%
Sally Cedar Green Office Chair—
Description
KEY FEATURES
DIMENSIONS
  • Overall Width: 20.3"
  • Overall Depth: 26.8"
  • Overall Height: 31.9"
  • Package Width (Box-1): 28.5"
  • Package Depth (Box-1): 27"
  • Package Height (Box-1): 28"
MATERIALS & CONSTRUCTION